Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... administrator firma pensionar - dari la stat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

administrator firma pensionar - dari la stat

Buna ziua,

Va adresez o intrebare deoarece nu am primit absolut deloc un raspusn concret din partea autoritatiilor.

Sunt adminitrator de societate comerciala pensioanta de aproape un an. Singurele mele venituri sunt din pensie si dividendele primite de la firma.
Intrebare: mai trebuai sa-mi fac contract cu casa de asigurari de sanatate respectiv pensii asa cum o faceam inaite de a ma pensiona?
Mentionez ca nu am contract de mandat cu societatea la care sunt administrator unic.
Faceti un contract de munca ori mandat, apoi in baza deciziei de pensionare, se fac doar retineri pentru sanatate, pensie, impozit pe salariu(nu si somaj), daca nu gresesc.
Ma gandeam la faptul ca eu atata timp cat sunt pensionata, deci sunt asigurata dpv medical nu inteleg de ce mai trebuie sa o iau de la capat cu aceste contracte.
Pai sunti un pensionar "reangajat", iar in aceste conditii daca va multumiti doar cu pensia, care poate sa se majoreze ca urmare a activitatii remunerate, reprezinta vointa d-voastra.
Nu sunteti obligata sa va angajati la firma la care sunteti administrator .
"Sunt adminitrator de societate comerciala pensioanta de aproape un an. Singurele mele venituri sunt din pensie si dividendele primite de la firma."
In calitate de administrator nu primiti dividende. Doar daca sunteti actionar.